Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En İkonik Yapıları

Bazı binalar, üzerinde bulundukları coğrafyanın tüm karakteristik özelliklerini taşırlar. Hatta ülkenin adı geçtiğinde, insanların akıllarına ilk gelen yapılar bunlardır. Hatta tarihte, bazı kentlerin bu yapıların etrafında büyüdüğü bile görülmüştür.

Sizlere bu yazımızda insanoğlu tarafından inşa edilmiş, en bilinen 10 yapının hangileri olduğunu sıralayacağız.

 

10 10. Sidney Opera Binası

10. Sidney Opera Binası

Sidney Limanı’nda yükselen Opera Binası, sadece sanatseverlerin değil, Avustralya’yı ziyaret eden turistlerinde uğrak noktası. 1958’de inşası başlanan yapının içerisinde; konser ve tiyatro salonları, kayıt stüdyosu, restoranlar ve hediyelik eşya mağazaları yer alıyor.

Sidney Opera Binasını Kim Yaptı?

Eşsiz güzellikteki yapı Danimarka’lı mimar Jørn Utzon tarafından tasarlanmış.

9 9. Burj El Arap

9. Burj El Arap

Listemizin en yeni mimarı yapısı olan Burj El Arap, yapay bir ada üzerine inşa edilmiş, 202 odaya sahip süper lüks bir otel. Yelkene benzeyen eşsiz mimariye sahip otelin inşası 1994 yılında tamamlanmış.

Burj El Arap’ı Kim Yaptı?

Otel İngiliz mimar Tom Wright tarafından tasarlanmış.

 

8 8. Empire State

8. Empire State

Gökdelen denince hemen hemen herkesin aklına gelen ilk yapıdır ünlü Empire State binası. Yüzlerce filmde gördüğümüz, bir çok diyalog da atıfta bulunulan yapı ABD’nin New York şehrinde bulunuyor. 1931 yılında inşası tamamlanan yapıda şimdiye kadar 40 dan fazla kişi intihar etmiş.

Empire State’i Kim Yaptı?

ABD’de sembol olmuş bir çok binaya da imza atan mimar William F. Lamb tarafından tasarlanmış.

 

7 7. Londra Saat Kulesi

7. Londra Saat Kulesi

Orijinal adı Big Ben olan yapı, Londra’nın ünlü Westminster Sarayının yanında bulunuyor. 96 metre yüksekliğindeki saat kulesi, toplamda 13 bin ton ağırlığında.

Londra Saat Kulesini Kim Yaptı?

Kule, Mimar Augustus Pugin tarafından tasarlanmış. Kule yapımı sırasında Pugin inşaat iskelesinden düşerek hayatını kaybetti.

 

6 6. Ayasofya

6. Ayasofya

İstanbul’un kalbinde inşa edilen Ayasofya Yunan Ortodoks Kilisesi olarak inşa edilmişti. Zamanın en görkemli kilisesi olan yapının inşası 532 yılında başlamış , tamamlanması 5 yıl sürmüş.

Ayasofyayı Kim Yaptı?

Bizans İmparatoru Konstantin tarafından yaptırılmıştı.

 

5 5. Tac Mahal

5. Tac Mahal

Aşkın yapıda vücut bulmuş halidir Taç Mahal. Şekil olarak bir saraya benzese de aslında anıtsal bir mezardır. 1632’de başlayan inşaat 1648 yılında sona ermiş.

Tac Mahali Kim Yaptı?

Karısı Mumtaz Mahal öldükten sonra, Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmıştı. Yapının Mimar Sinan’ın öğrencileri tarafından yapıldığı rivayet edilir. Efsane odur ki Şah Cihan; bir daha Taç Mahal gibi  efsanevi bir yapının yapılmaması için, inşaatta görev alan herkesin ellerini kestirmiş.

 

4 4. Roma Kolezyumu

4. Roma Kolezyumu

Yapımı 10 yıl süren ve milattan sonra 80 yılında tamamlanan Roma Kolezyumu, 50 Bin seyirci kapasiteli zamanın en büyük stadyumuydu. Orta çağ zamanında Kolezyum; sergi, kale ve tapınak olarak kullanıldı. Günümüzde Roma’nın en önemli turistlik merkezidir.

Roma Kolezyumunu Kim Yaptı?

İmparator Vespasian’ın emriyle inşasına başlanan Kolezyumun, oğlu Titus’un zamanında bitirilmiş.

 

3 3. Özgürlük Heykeli

3. Özgürlük Heykeli

Amerika denince akla gelen ilk yapı şüphesiz Özgürlük Heykelidir. Manhattan’ın biraz dışında kalan Özgürlük Adasına konulan heykel, her yıl 4 Milyona yakın turist tarafından ziyaret ediliyor.

Özgürlük Heykelini Kim Yaptı?

Fransız hükumetinin ABD’ye hediyesi olan Özgürlük Heykeli, Eyfel Kulesini de yapan Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış.

 

2 2. Piramitler

2. Piramitler

Listemizin en eski yapısı Piramitler, firavunların mezarı olması için inşa edildi. Yapılışı halen büyük bir gizem barındıran Piramitler, antik Dünya’nın ayakta kalmayı başarabilmiş yegane mimari yapısı.

Piramitleri Kim Yaptı?

Piramitlerin ilki ve en büyüğü M.Ö. 2550 yılında Mısırlı mimar Khufu tarafından yapılmış. Diğer piramitler ise mimarın çocukları ve torunları tarafından bitirilmiş.

 

1 1. Eyfel Kulesi

1. Eyfel Kulesi

Paris’in kalbindeki Eyfel Kulesi, şüphesiz Dünya’nın en bilinen mimari yapısı. 1887 yılında, Fransız devriminin 100. yılı için inşa edilen Eyfel Kulesinin, yapıldıktan bir süre sonra yıkılması planlanmıştı. Ancak kule Fransa’nın simge yapısı olmayı başarınca, yıkılmasından vazgeçildi.

Eyfel Kulesini Kim Yaptı?

Kuleye de adını veren mühendis Gustave Eiffel tarafından tasarlandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.