Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünyanın En Düşük Ortalama Yaşam Süresine Sahip Ülkeleri

Günümüzde ortalama insan ömrü 79 yıl olarak hesaplanıyor. Maalesef çoğu az gelişmiş ülkede yaşayan insanların 79 yıl yaşaması çok zor. Açlık, savaşlar, yetersiz beslenme, tıbbi imkanlara erişememe, salgın hastalıklar, suç oranı gibi olumsuz faktörler insanların ömürlerini kısaltabiliyor.

Görsel Pencere Dünya Saplık Örgütünü raporlarına göre; en düşük ortalama yaşam süresine sahip 10 ülkeyi listeliyor.

 

10. Çad | 48.52

Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Çad’da yıllardır süregelen siyasi iktidarsızlık nedeniyle, ülke vatandaşlarına yeteri kadar sağlık ve gıda imkanları sunulamıyor. Ülke vatandaşlarının sadece %48’i içme suyuna, %2’si sağlık hizmetlerine erişebiliyor.

 

9. Demokratik Kongo Cumhuriyeti | 47.42

Yüzölçümüne göre Afrika’nın en büyük ikinci ülkesi olan Demokratik Kongo Cumhuriyetinde, sıtma ve sarı humma en yaygın görülen ölümcül hastalıklar. Ülke ayrıca bebek ölümlerinin en çok görüldüğü ikinci ülke.

 

8. Svaziland | 47.36

AIDS ve tüberküloz nedeniyle ortalama yaşam süresinin oldukça düşük olduğu Güney Afrika ülkesinde, yetişkinlerin % 26’sı HIV virüsü ile yaşamaktadır.

 

7. Afganistan | 47.32

Yıllardır savaşın karanlık yüzüyle mücadele eden Afganistan, Dünyadaki en yüksek bebek ve anne ölümüne sahip ülke. Ayrıca ülke de her yıl binlerce kişi kara mayınları nedeniyle hayatını kaybediyor.

 

6. Zambiya | 46.93

AIDS ve susuzluk nedeniyle kaosun hakim olduğu Afrika ülkesinde, sağlık hizmetleri de oldukça yetersiz. Zambiya vatandaşlarının %80’inin yoksulluk sınırının altında yaşadığını da belirtelim.

 

5. Gine-Bissau | 46.76

Batı Afrika ülkelerinden Gine-Bissau’da 20 bin kişiye yalnızca bir doktor düşüyor. Ülke nüfusunun %10’u sıtma ile mücadele ederken, su kaynaklarının kirliliği nedeniyle bir çok kişi koleradan hayatını kaybediyor. Kadın sünnetinin halen çok yaygın olması nedeniyle, doğumlarda ölüm oranı hayli yüksek seviyelerde.

 

4. Zimbabve | 46.59

Diktatör Cumhurbaşkanı Robert Mugabe ülkeyi tam bir kaosun içine sürükledi. Ülkede uzun yıllar iç savaş, kıtlık ve açlık yaşandı. Sağlık sistemi neredeyse yok edilen Zimbabve’de veba, AIDS salgını, kolera ve diğer salgın hastalıklar nedeniyle bir çok kişi hayatını kaybetti.

 

3. Sierra Leone | 46.26

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan iç savaştan dolayı binlerce vatandaşının hayatını kaybettiği ülke, son yıllarda ölümcül ebola salgını ile mücadele etmek zorunda kaldı.

 

2. Lesotho | 46.02

Güney Afrika ile sınır komşusu olan ülkenin vatandaşları, 2006 yılındaki rapora göre 42 yıllık ortalama ömre sahiptiler. Bu kısa ömrün tek sorumlusu ise AIDS ‘di. Neyse ki geçtiğimiz bir kaç yılda ülke AIDS’le mücadele etmek için yoğun efor harcadı ve ortalama yaşam süresi belirgin bir şekilde yükseldi. Ancak halen Lesotho’nın şehirlerinde yaşayan kadınların %40’ı AIDS virüsü taşımakta.

 

1. Orta Afrika Cumhuriyeti | 45.91

Orta Afrika Cumhuriyeti Dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Ülke vatandaşları ortalama 45.91 yıl ile en kısa ömre sahip ülkede yaşıyorlar. 2018 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından 188 ülkede yapılan beslenme kalitesi indeksine göre sondan ikinci sırada. Bu da yetmezmiş gibi ülkede; kızamık,sıtma, AIDS ve Hepatit hastalıkları yaygın olarak görülüyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Boy Ortalaması En Düşük Ülkeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.