Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünyanın En Derin Gölleri

Dünya üzerinde 117 Milyon göl bulunduğunu biliyor musunuz? İnanılmaz bir sayı ama tamamen doğru. Bazıları çok küçük olan bu göllerin, bazıları devasa boyutta olabiliyor.

Görsel Pencere daha önce Dünya’nın en büyük göllerini sıralamıştı. Şimdi sıra Dünyanın en derin göllerinde.

 

1. Baykal Gölü | 1.642 Metre

Baykal Gölü

Dünya’nın en derin gölü, aynı zamanda Dünya’nın en derin noktalarından birisidir. Rusya’nın Sibirya bölgesinde yer alan göl, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Yaklaşık 25 Milyon yaşında olduğu düşülen Baykal Gölü, Dünya’nın tatlı su rezervinin %20’sine ev sahipliği yapıyor.

 

2. Tanganika Gölü | 1.470 Metre

Tanganika Gölü

Afrika’nın tam kalbindeki Tanganika Gölü; Tanzanya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Burundi ve Zambiya ülkelerinin sınırları içinde yer alıyor. Dünyadaki tatlı su rezervlerinin %18’ini muhafaza eden gölde, sadece burada yaşamını sürdüren özel deniz canlıları var.

 

3. Hazar Denizi | 1.025 Metre

Hazar Denizi

Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, İran ve Azerbaycan’a kıyısı olan Hazar Denizi aynı zamanda Dünya’nın en büyük gölüdür. Göl çevresinde çok sayıda petrol yatağı bulunuyor. Herhangi bir deniz yada okyanus bağlantısı olmamasına rağmen göl suyunun %2’si tuzludur.

 

4. Vostok Gölü | 998 Metre

Vostok Gölü

Antarktika kıtasında bulunan Vostok Gölün üzerinde yaklaşık 4.000 metrelik oldukça kalın bir buz kütlesi bulunuyor. Göl Dünya’ya izole olduğu ve erişimi mümkün olmadığı için, içerisinde daha önce görülmemiş yüzlerce özel tür canlının yaşadığı düşünülüyor.
Daha Fazla Bilgi: Wikipedia

 

5. O’Higgins – San Martin Gölü | 836 Metre

O'Higgins - San Martin Gölü

Şili ve Arjantin’e kıyısı olan San Martin Gölünün adı, Şili bağımsızlık hareketinin kurucusundan geliyor. Derin vadi içerisinde yer alan gölün su kaynağı Mayer Nehrinden karşılanıyor.

 

6. Malavi Gölü | 706 Metre

Malavi Gölü

Malavi, Mozambik ve Tanzanya ülkelerinin sınırları içerisinde yer alan Malavi Gölünde yaklaşık bin çeşit farklı türden balık yaşıyor.

 

7. Issık Göl | 668 Metre

Issık Göl

Kırgızistan sınırlarındaki Issık Göl’ün Türkçe anlamı Sıcak Göl’dür. Bu adı almasının ana sebebi ise, çevresinde ki sıcak su kaynaklarıdır. İnanılmaz güzellikte kumsallarında olduğu gölün bazı kısımlarında konaklamak için bir çok otel de bulunuyor.

 

8. Büyük Esir Gölü | 614 Metre

Büyük Esir Gölü

Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları’nda Mackenzie bölgesindeki göl adını, bir zamanlar coğrafyasında yaşayan Slave yerlilerinden alıyor. Göl sularında bir çok adanın da olduğunu belirtelim.

 

9. Quesnel Gölü | 610 Metre

Quesnel Gölü

Kanada sınırları içerisindeki Quesnel Gölü sık sık buzla kaplıdır. Kuzey Amerika kıtasının en derin ikinci gölü olan göl bir fiyort gölüdür.

 

10. Krater Gölü | 594 Metre

Krater Gölü

ABD’nin Oregon eyaletindeki Krater Gölü, temiz ve koyu mavi suları ile oldukça meşhur bir doğa güzelliğidir. Göl 53 kilometrekarelik bir alan kaplamaktadır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Meydana Gelmiş En Büyük Depremler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.