Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’da Eşine Az Rastlanan Benzersiz Hayvanlar

Dünyamızda; havada, karada ve suda 8.7 milyon keşfedilmiş hayvanın yaşadığını biliyor musunuz? Üstelik daha keşfedilmemiş binlerce türün de yaşadığı varsayılıyor.

Peki şimdiye kadar keşfedilen hayvanlar arasında en eşsiz görünüme sahip olanları öğrenmek ister misiniz? Görsel Pencere sizler için muhtemelen daha önce hiç görmediğini 10 eşsiz hayvanı listeledi.

 

10 10. Rakun Köpeği

10. Rakun Köpeği

Tıpkı rakuna benzeyen ancak köpek familyasının bir üyesi olan Rakun köpeği; Asya’nın vahşi doğasını kendisine mesken etmiş. Uzun yıllardır kürkleri yüzünden avlanan hayvanların, koruma altına alınması için bir çok girişim başlatıldı.

 

9 9. Malezya Uçar Makisi

9. Malezya Uçar Makisi

Adı sizi yanıltmasın. Lemur ailesinin bir üyesi olan maki cinsinin uçamadığı biliniyor. Kollar altındaki paraşüt kıvrımlarından ötürü bilim adamları kendisine bu adı vermeyi uygun görmüşler.

 

8 8. Venezuelalı Kaniş Güvesi

8. Venezuelalı Kaniş Güvesi

2009 yılında sık Venezuela ormanları içerisinde bir rastlantı sonucu keşfedildi. Büyük gözleri ve vücudunu saran tüyler nedeniyle oldukça sıra dışı görünüme sahiptir.

 

7 7. Rhinopithecus

7. Rhinopithecus

Asya’nın yağmur ormanlarında yaşayan ve oldukça nadir görünen bir maymun türüdür. Görünüşlerinin eşsiz olması nedeniyle eski dünya maymunları olarak bilinirler.

 

6 6. Saiga Antilobu

6. Saiga Antilobu

90’ların sevilen TRT dizisinin baş rol oyuncusu ALF karakterinin yaratılmasında ilham kaynağı olan bir geyik türüdür. Tozlu topraklarda yaşadığından ötürü, ciğerlerinin temiz kalması için hiç bir hayvanda olmayan, toz filtresi gören özel bir organa sahiplerdir.

 

5 5. Okapi

5. Okapi

Afrika yağmur ormanlarını kendine mesken tutmuş sıra dışı görünüme sahip memeli hayvan, ilk olarak 1901 yılında keşfedildi. İnsanlarla arası hiç iyi olmayan hayvan, bu nedenle oldukça nadir görüntülenir.

 

4 4. İmparator Tamarin

4. İmparator Tamarin

Oldukça sıra dışı görünüme sahip memeli türü, Alman imparator 2. Wilhelm’e benzetildiklerinden ötürü bu “İmparator” unvanına layık görülmüş. 20 üyeden oluşan kalabalık grup halinde yaşayan sosyal canlılar; ormanlardaki meyve, nektar ve çiçekleri yiyerek hayatlarını devam ettirirler.

 

3 3. Kabarık İnek

3. Kabarık İnek

Oldukça farklı yumuşak tüyleri olan inek türüdür. Güzellikleri o kadar takdir edilir ki, ABD, Kanada ve Avustralya’da her yıl geleneksel olarak ülkenin en güzel kabarık ineğini seçmek için yarışmalar düzenlenir.

 

2 2. Bebek Ayaklı Bobby

2. Bebek Ayaklı Bobby

Galapagos adasında yaşayan ilginç görünümlü hayvan, tıpkı penguenler gibi karada yürümekte oldukça başarısız olmalarının yanında suda oldukça güzel yüzerler. Değişen Dünya iklimi nedeniyle son 10 yılda türleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

 

1 1. Dikenli Şeytanı

1. Dikenli Şeytanı

Thorny Ejderhası olarak da bilinen hayvan kertenkelelerin kuzenidir. Vücudunun etrafını saran çivi kadar sert dikenler sayesinde avcılardan korunabilirler. Dikenli şeytanın menüsünde en çok sevdiği besin ise siyah karıncadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.