Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Doğru Bilinen Yanlışlar – Un Çuvalından Elbise

İnternet bilgiye ulaşmanın en kolay ve hızlı yolu olsa da, sıklıkla İnternet yoluyla yanlış bilgilerde yayılabiliyor. Görsel Pencere olarak, elimizden geldiği kadar yanlış bilinen bazı tarihi bilgileri düzelteceğiz. Bunun içinde “Doğru Bilinen Yanlışlar” adını verdiğimiz bir bölüm oluşturmayı kararlaştırdık.

Bu bölümde sizlere; çoğumuzun doğru sandığı ancak işin aslının hiçte öyle olmadığı bir takım gerçeği kanıtlanmış bilgiler sunacağız.

Yazı dizimizin ilk adımı olarak; Facebook’ta ve diğer sosyal ağlarda sıkça karşımıza çıkan un çuvalından elbise konusunun gerçeğini açıklayacağız.

Önce konuyu irdeleyelim.

İDDİA : Bundan yıllar yıllar önce Türkiye’de kadınlar, un çuvallarından kendileri ve çocukları için elbise dikiyorlarmış. Bunu fark eden un fabrikaları da, çiçek desenli çuval üretmişler.
GERÇEK : Bazı siyasi Facebook sayfaları (araştırmadan her şeyi paylaştıkları için) olayın Cumhuriyet’ten sonra yaşandığını iddia ederler. Olay ABD’de, 1939 da büyük buhran zamanında yaşanmış.

Sunbonnet Sue Un Fabrikası, fakir ailelerin çocuklarına giysi yapmak için un çuvallarını kullandıklarını biliyor.

 

Pazarlama stratejisi ile çiçekli ve desenli çuvallar üretmeye başlıyorlar.

Un Çuvalından Elbise

 

Tarihinin en büyük ekonomik çöküşünü yaşayan ABD’de de kimse evine bir çuval un alamıyor. Çuvallar marketlerde ayrı olarak satın alınabiliyor.

Ülkedeki gazeteler konu ile ilgilenmeye başlayınca, fabrika çocuklara oyuncak yapılabilmeleri için oyuncak desenli çuvallar üretiyor.

Hatta kesim yerleri bile işaretlenmiş.

Olayın aslı bundan ibaret.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.