Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Doğru Bilinen Yanlışlar – Un Çuvalından Elbise

İnternet bilgiye ulaşmanın en kolay ve hızlı yolu olsa da, sıklıkla İnternet yoluyla yanlış bilgilerde yayılabiliyor. Görsel Pencere olarak, elimizden geldiği kadar yanlış bilinen bazı tarihi bilgileri düzelteceğiz. Bunun içinde “Doğru Bilinen Yanlışlar” adını verdiğimiz bir bölüm oluşturmayı kararlaştırdık.

Bu bölümde sizlere; çoğumuzun doğru sandığı ancak işin aslının hiçte öyle olmadığı bir takım gerçeği kanıtlanmış bilgiler sunacağız.

Yazı dizimizin ilk adımı olarak; Facebook’ta ve diğer sosyal ağlarda sıkça karşımıza çıkan un çuvalından elbise konusunun gerçeğini açıklayacağız.

Önce konuyu irdeleyelim.

İDDİA : Bundan yıllar yıllar önce Türkiye’de kadınlar, un çuvallarından kendileri ve çocukları için elbise dikiyorlarmış. Bunu fark eden un fabrikaları da, çiçek desenli çuval üretmişler.
GERÇEK : Bazı siyasi Facebook sayfaları (araştırmadan her şeyi paylaştıkları için) olayın Cumhuriyet’ten sonra yaşandığını iddia ederler. Olay ABD’de, 1939 da büyük buhran zamanında yaşanmış.

Sunbonnet Sue Un Fabrikası, fakir ailelerin çocuklarına giysi yapmak için un çuvallarını kullandıklarını biliyor.

Un Çuvalından Elbise gerçek mi

 

Pazarlama stratejisi ile çiçekli ve desenli çuvallar üretmeye başlıyorlar.

Un Çuvalından Elbise

 

Tarihinin en büyük ekonomik çöküşünü yaşayan ABD’de de kimse evine bir çuval un alamıyor. Çuvallar marketlerde ayrı olarak satın alınabiliyor.

Ülkedeki gazeteler konu ile ilgilenmeye başlayınca, fabrika çocuklara oyuncak yapılabilmeleri için oyuncak desenli çuvallar üretiyor.

Hatta kesim yerleri bile işaretlenmiş.

Olayın aslı bundan ibaret.

Un Çuvalından Elbise konusu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 14 Şehirde Yıllar İçinde Yaşanan İnanılmaz Değişim – Part 2

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

1 Yorum
  1. Ayyildiz Guneyruzgari dedi

    Benim ideolojisine mahkum olmus arkadasim cok geriye gitmene gerek yok 1976 – 1980 arasi bizzat ben Annemin seker ve un torbalarindan diktigi atlet ve ic camasir giyerdimki herkes in giydigide bunlardi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.