Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Daha Önce Görmediğiniz 10 Underrated Woody Allen Filmi

Bazıları sinemayı; Woody Allen sineması ve Woody Allen sineması olmayanlar olarak ikiye ayrılır. Woddy Allen sineması oldukça farklı üslup barındırır.  Seksle bezeli korkusuzca tasvir edilen kadın erkek ilişkileri, kara mizah içeren diyaloglar, düşünmeye bile çekinen tabulara filmlerinde yer vermesi; O’nu eşsiz zekasının birer parçasıdır.

New York’da doğan Woddy Allen C.V.sinde bir çok başlık bulunan çok yönlü bir insan. O bir yönetmen, senaryo, oyun ve öykü yazarı, oyuncu, müzisyen, stand-up sanatçısı.

Görsel Pencere; şimdiye kadar 55 filmi yöneten usta ismin, çok kişi tarafından bilinmeyen en iyi filmlerinden bir bukle hazırladı.

 

1. Love and Death – Aşk ve Ölüm (1975) | 7.7

Konusu : Boris ve kuzeni, Çarlık Rusya için en büyük tehdit olan Napolyon’u öldürmek için bir komplo kurarlar. Film Rus yönetmen ve yazarlara bir çok gönderme içerir.

 

2. Husbands and Wives – Kocalar ve Karılar (1992) | 7.5

Konusu : Woody Allen’in en sık işlediği konudur kadın erkek arasındaki anlaşılması güç hikayeler. Husbands and Wives’de bu yörüngede geçen mükemmel bir filmdir. Filmde; evli bir çift boşanmak istediklerini en yakın arkadaşlarına açarlar ancak arkadaşları bu kararın doğru olmadığını, tekrar denemeleri gerektiğini söyler.

Ancak büyük bir sorun vardır. Onların evlilikleri de oldukça problemlidir.

 

3. Interiors – İç Dünyalar (1978) | 7.4

Konusu : Filmde, anne ve babaları boşanma kararı alan 3 kız kardeşin hikayesi anlatılıyor. Film, Woody Allen filmleri arasında, işlediği konu ve anlatım tarzıyla özel bir yere sahip.

 

4. Manhattan Murder Mystery – Manhattan Gecesi (1993) | 7.4

Konusu : Larry ve Carol New York’da yaşayan bir çifttir. Standart süren hayatları bir anda alt katlarına taşınan yaşlı bir çift ile değişecektir.

 

5. Sleeper – 200 Yıl Sonra (1973) | 7.2

Konusu : Yıl 2173. Üçüncü Dünya Savaşı yaşanmış ve ABD nükleer bir bomba ile yerle bir olmuştur. Woody Allen tarafından canlandırılan Miles Monroe ise yanlışlıkla uyutulan bir adamdır. 200 yıl sonra uyandığında bambaşka bir Dünya ile karşılaşır.

 

6. Mighty Aphrodite – Sevimli Fahişe (1995) | 7.0

Konusu : Çocukları olmayan Weintrib çifti Max adında bir çocuğu evlat edinir. Çocuk büyüdükçe O’nun yüksek IQ’ya sahip biri olduğunu anlarlar. Çiftin hayattaki tek gayeleri artık çocuğun anne veya babasını bulmaktır.

 

7. Everything You Always Wanted to Know About Sex – Seks Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey (1972) | 6.8

Konusu : Tam adı “Everything You Always Wanted to Know about Sex… but Were Afraid to Ask” olan filmde; kadın erkek ilişkileri, cinsellik, insan davranışları ve orgazm konuları cesur bir dille işleniyor.

 

8. Shadows and Fog – Gölgeler ve Sis (1991) | 6.7

Konusu : Sıradan bir hayat yaşayan Kleinman, bir gece kendisini öldürmek için gelen bir katilin varlığından haberdar edilir. Telaşla hazırlanan adam, kasabada kendisinden başka kimsenin olmadığını fark eder.

 

9. Melinda and Melinda (2004) | 6.4

Konusu : Film bir soru üzerinde şekilleniyor. Hayat yaşamaya değer midir? Yoksa hayat insanlar için bir acı çekme sahnesi midir? Film boyunca bu soruya verilen farklı cevaplar işleniyor.

 

10. A Midsummer Night’s Sex Comedy – Bir Yaz Gecesi Rüyası (1999) | 6.4

Konusu : 3 çift haftasonu bir kır evinde buluşurlar. Ancak bir sorun vardır. Çiftlerden bazıları geçmişte birbirleri ile sevgili olmuşlardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.