Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

C Vitamini Eksikliğini Gösteren İşaretler

Vücudunuzun sağlıklı kalması ve düzgün çalışması için C Vitamini hayati derecede önemlidir. C Vitamini diğer vitaminlerin aksine vücutta uzun süre kalmadığı için, her gün yeterli miktarda C Vitamini içeren besinler tüketmeniz gerekmekte. C Vitamini yeterli miktarda alınmazsa, düşük yaşam kalitesine ve rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Görsel Pencere; C vitamini eksikliğinin vücutta ne gibi belirtileri gösterdiğini araştırdı.

 

1. Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kanaması

Diş eti sağlığının düzenlenmesi için C Vitamini gereklidir. Günlük C Vitamini alımı yetersiz olursa gingivitis yani diş eti hastalığının ilk aşaması gözlemlenebilir. Her gün dişlerinizi birkaç defa fırçalamanıza rağmen diş etleriniz sürekli kanıyorsa, daha fazla C Vitamini almayı deneyin.

 

2. Geç İyileşen Yaralar

Geç İyileşen Yaralar

C Vitamini eksikliğini gösteren bir diğer işarette, yaraların geç iyileşmesidir. C Vitamini eksikliğinde özellikle çizikler ve kesikler oldukça geç iyileşir. Vücudunuzun kollajen üretmesi için C Vitaminine ihtiyaç duyduğunuzu unutmayın.

 

3. Zayıf Saçlar

Zayıf Saçlar

Saçlarınız zayıf ve kolay mı kırılıyor? Saç bakım ürünlerine binlerce lira ödemeden önce, C Vitamini içeren besinleri diyetinize eklemeyi deneyin. Veya yazımızın sonundaki harika tarifi deneyin.

 

4. Geçmeyen Eklem Ağrıları

Geçmeyen Eklem Ağrıları

Günlük ihtiyaç duyduğunuz C Vitaminini almazsanız, vücudunuzun göstereceği ilk tepkilerden birisi de eklem ağrısıdır. C Vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, eksikliği kendisini eklemlerde iltihaplanma olarak gösterir.

 

5. Sürekli Hastalanma

Sürekli Hastalanma

Sık sık grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyona bağlı hastalıklar geçiyorsanız bağışıklık sisteminizde yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. C Vitamini; bulaşıcı hastalıklar ve virüslere karşı savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır. Bağışıklık sisteminizin doğru çalışmasını sağlamak için C Vitamini alımını arttırmanız gerekir.

 

6. Obezite

Obezite

C Vitamini eksikliğini gösteren bir diğer detayda; kolay kilo alımıdır. Düşük miktarda alınan C Vitamini kendisini, yüksek oranda yağlanma ile gösterebilir. Yağlanmanın en yoğun yaşandığı bölge ise karın çevresidir. C Vitamini vücut yağlarının verimli yanmasına yardımcı olur.

 

7. Uykulu ve Yorgun Hissetme

ykulu ve Yorgun Hissetme

Gece uykunuzu yeterince almanıza rağmen, gün içinde kendinizi yorun ve uykulu mu hissediyorsunuz? Halsizlik, C Vitamini eksikliğini gösteren bir çok detaydan birisidir. Günlük C Vitamini alımını dengeledikten sonra kendinizi daha dinç hissedeceksiniz. Fincanlar dolusu kahve içmek yerine, birkaç tane kivi yemeyi deneyin.

 

8. Kuru Cilt Problemi

Kuru Cilt Problemi

Biraz önce de belirttiğimiz gibi, C Vitamini kolajen üretimi için gereklidir. Düşük kolajen değerine sahip kişilerin cildi, kuru ve solgun görünür. Cilt bakım ürünlerine para ödemek yerine limonlu su içmenin çok daha faydalı olacağını unutmayın.

 

9. Burun Kanaması

Burun Kanaması

Sık sık burun kanaması yaşıyorsanız, C Vitamini içeren besinleri tüketmeyi deneyin. Burun içindeki minik kan damarlarının zayıflığını önlemek için C Vitamini harika bir takviyedir. Damarlar yeterince güçlü olmazlarsa burun kanaması gözlemlenebilir.

 

10. İnce ve Zayıf Tırnaklar

İnce ve Zayıf Tırnaklar

Vücudun sahip olduğu C Vitamini yeterli düzeyde değilse, zayıf ve kırılgan tırnaklara neden olan demir eksikliği anemesi gözlemlenir.

 

C Vitamini eksikliği için en kolay ve etkili yöntemlerden biri de, limonlu sudur. Limonlu suyun mucizevi faydalarını ve doğru bir biçimde nasıl hazırlanması gerektiğine aşağıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Göbek Eritmek İçin En Etkili 6 Egzersiz

 
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

1 Yorum
  1. Rafi Karavelioğlu dedi

    Düzenli C vit kullanımı ile lgili pek çok efsane bilgiyi bilimsel veriler ışığında aydınlatan çok değerli bir konu olmuş. C vit alımımı burada ki başlıklar doğrultusund aayarlayacağım ve c vit eksiklii konusunda daha detaylı kişisel belirtilerimi sorgulayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.