fbpx
Sinema, Listeler, Kültür, Tarih ve Fazlası

Bozkır Kartalının 1 Yıllık Göç Rotası

Kartalların oldukça görkemli ve asil yaratıklar. Zekaları ve yırtıcılık özellikleri ile bir çok insan kartallara hayran. Çoğu ulusun ve spor kulübünün sembolü olmaları, insanların kartallara daha yakın ilgi duymasına neden oluyor. Peki kartalların göç hikayelerini hiç merak ettiniz mi?

Suudi Arabistan’ın Jiyan bölgesinde yaşayan Fahd Qash, köyünde dolaşırken ölü bir kartal bulmuş.

 

Olayı ilginç kılan ise, bulduğunun bir Bozkır kartalı olması ve boynunda bir GPS vericisinin yer almasıydı. Verici üzerindeki notta; “Eğer bunu bulmuşsanız lütfen mail adresinden iletişime geçiniz” yazıyordu.

 

Fahd söyleneni yaptı ve onlarla iletişime geçti. Vericiyi Bozkır kartalının boynuna yerleştiren “British Birds” adlı bir ekoloji örgütüydü. Fahd’ın bulduğu vericiyi posta yoluyla teslim aldıklarında, kendisine de bulduğu kuşun nerelerde yolculuk yaptığını harita üzerinde gösteren bir fotoğraf gönderir.

 

Olayın en şaşırtıcı tarafı ise, Bozkır kartalının su nehir ve göllerin hiç üzerinden uçmaması ve günlük ortalama 355 kilometre yol katetmiş olması. Kartalın yolculuğunu derinlemesine inceleyen ekip, hayvanın neredeyse dinlenmeden yol almış olması.

 

Kartallar her ne kadar mükemmel yaratıklar olsa da, aslında en yüksekten uçan kuş olduğu yönünde büyük bir yanılgı var. Hatta kartallar en yüksekten uçan kuşlar listesinde bile yer almıyor. Peki hangi kuşlar yüksekten uçar merak ediyor musunuz?

Aşağıdaki linke tıklayarak sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Kabul Bilgi