Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Bir Zamanlar Normal Sayılan Tarihteki 10 Gariplik

Günümüzde suç sayılan bir çok ürünün veya davranışın, yakın geçmişe kadar gayet normal görüldüğünü biliyor muydunuz?

Listemizde sizlere bu normal olmayan tarihteki 10 garipliği sıraladık. Bazıları sizi şaşkınlık içinde bırakmaya aday.

 

Kokain Tedavisi

Bir asır öncesine kadar kokain; sakinleştirici ve ağrı kesici etkisinden ötürü eczanelerde reçetesiz olarak satın alınabiliyordu. Hatta hiperaktif çocukların sakinleştirilmesi ve sürekli ağlayan bebeklerin rahatlatılması için, onlara kokain verilmesi tavsiye ediliyordu.

Tarihteki 10 Gariplik

 

Sigara Tavsiyesi

Sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile sadece Türkiye’de her 5 dakikada bir kişi hayatını kaybediyor. Ancak bir zamanlar sigara doktorlar tarafından tavsiye edilen bir ürün olarak pazarlanıyordu. Hatta ABD’de doktorlar; sigaranın ciğerleri ferahlattığını, hamile kadınlarda kabızlığı iyi geldiğini söylüyorlardı.

Sigara Tavsiyesi

 

İnsanat Bahçesi

Afrika kıtasından getirilen siyahi insanlar, Avrupa’da tıpkı hayvanat bahçeleri gibi sergileniyordu. Avrupa’nın bu utanç verici alışkanlığı 1960’lı yıllara kadar sürdü.

İnsanat Bahçesi

 

Postacı ile Gönderilen Çocuklar

Şaka gibi gelebilir, ancak 100 yıl öncesine kadar ABD’de çocuklar posta yoluyla bir yerden bir yere gönderilebiliyordu. Çocukları şehir içinde göndermenin maliyeti ile, 15 cent idi.

İnsanat Bahçesi

 

Bebek Kafesleri

Tehlikeli bebek kafesleri, 1930’lu yıllarda özellikle İngiltere’de yaygın bir alışkanlıktı.

Bebek Kafesleri

 

Sakıncalı Tedavi

Modern tıp henüz emekleme zamanlarını yaşarken, hastaların tedavisi için oldukça sıra dışı yöntemler kullanılırdı. Hastayı ayakta günlerce bir yere bağlama, dil kesme, vücuda elektrik verme gibi oldukça sakıncalı tedaviler uygulanır, bir çok hasta bu sakıncalı test tedavileri sırasında hayatlarını kaybederdi.

Sakıncalı Tedavi

 

Akıl Hastahanesi Turları

Geçmiş zamanlarda akıl hastahanelerinde insanlık suçu işlemek oldukça sıradandı. Hastalara kendi dışkılarını yedirilir, sopayla öldüresiye dövülür, nadiren yemek verilirdi. Çoğu akıl hastahanelerine ücretli eğlenceli turları düzenlenirdi.

Akıl Hastahanesi Turları

 

Vücut Parçaları Koleksiyonu

Yüz yıldan kısa bir süre öncesine kadar, çoğu Avrupa ülkesinde ve ABD’de insanlar vücut parçalarından koleksiyon yapmak gibi garip bir hobiye sahiptiler. Bir çok zengin Afrika’ya insan safarisine gider, öldürdükleri insanların uvuz ve kemiklerini hatıra amacıyla evlerine götürürdü.

Vücut Parçaları Koleksiyonu

 

Bahçe Keşişi

18’inci yüzyılda ABD’de zenginlerin bahçelerinde, ağaç barakalar içinde yaşayan keşişler vardı. Tırnakları koparılan ve saçları kesilen keşişler misafirlere sergilenirdi.

Bahçe Keşişi

 

Radyoaktif Oyuncaklar

Radyoaktif oyuncak setleri 1940’lı yıllarda oldukça popülerdi. Az miktarda da olsa gerçek polonyum ve uranyum içeren setleri, zararlı seviyede radyasyon içerdikleri için bir kaç yıl sonra yasaklanacaktı.

Radyoaktif Oyuncaklar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.