Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Avrupa’da Kulüp Düzeyinde En Çok Kupa Kazanan Ülkeler

Dünya kupasından sonra en fazla heyecan yaratan futbol organizasyonları, hiç şüphe yok ki Avrupa’da düzenleniyor.

Görsel Pencere olarak daha önce Şampiyonlar Ligini En Çok Kazanan Takımları ve UEFA Avrupa Ligini En Çok Kazanan Takımları listelemiştik. Şimdi ise, kulüp bazında Avrupa’da en çok kupa kazanmayı başarabilmiş ülkeleri listeleyeceğiz.

 

1. İspanya | 64 Kupa

İspanya 64 Kupa

Avrupa’da kulüp düzeyinde en çok kupa İspanya’ya ait. Kazanılan 64 kupanın dağılımı ise şu şekilde; 19 Şampiyonlar Ligi Kupası, 13 UEFA Avrupa Ligi Kupası, 7 Kupa Galipleri Kupası, 5 Intertoto Kupası, 16 Süper Kupa ve 4 Kıtalararası Kupa.

 

2. İtalya | 48 Kupa

İtalya 48 Kupa

Çizme ekipleri şimdiye kadar 48 defa uluslararası kupa kazanma başarısı göstermişler. Kazandıkları kupaların dağılımı şöyle; 12 Şampiyonlar Ligi Kupası, 9 UEFA Avrupa Ligi Kupası, 7 Kupa Galipleri Kupası, 4 Intertoto Kupası, 9 Süper Kupa ve 7 Kıtalararası Kupa.

 

3. İngiltere | 44 Kupa

İngiltere 44 Kupa

2019 yılını uluslararası turnuvalarda harika bir şekilde geçiren İngiliz ekipleri şimdiye değin 44 kupa kazanmışlar. Kazandıkları kupalar ise; 14 Şampiyonlar Ligi Kupası, 9 UEFA Avrupa Ligi Kupası, 8 Kupa Galipleri Kupası, 4 Intertoto Kupası, 8 Süper Kupa ve 1 Kıtalararası Kupa.

 

4. Almanya | 31 Kupa

Almanya 31 Kupa

Alman futbol kulüpleri şimdiye kadar 30 kupa kazanma başarısı göstermişler Kazandıkları kupaların dağılımı ise şu şekilde; 8 Şampiyonlar Ligi Kupası, 6 UEFA Avrupa Ligi Kupası, 4 Kupa Galipleri Kupası, 8 Intertoto Kupası, 2 Süper Kupa ve 3 Kıtalararası Kupa.

 

5. Hollanda | 17 Kupa

Hollanda 17 Kupa

Portakallar günümüze kadar kulüp düzeyinde Avrupa’da 16 kupa kazanmışlar. Kazandıkları kupalar ise şunlar; 6 Şampiyonlar Ligi Kupası, 4 UEFA Avrupa Ligi Kupası, 1 Kupa Galipleri Kupası, 3 Süper Kupa ve 3 Kıtalararası Kupa.

 

6. Fransa | 14 Kupa

Fransa 14 Kupa

İlginç biçimde altıncı sırada olan Fransız kulüplerinin kazandıkları kupaların sayısı ise şöyle; 1 Şampiyonlar Ligi Kupası, 1 Kupa Galipleri Kupası, 12 Intertoto Kupası.

 

7. Portekiz | 11 Kupa

Portekiz 11 Kupa

Son yıllarda Avrupa kupalarında başarılı sezonlar geçiren Portekiz ekiplerinin şimdiye kadar kazandıkları kupaların sayıları şu şekilde; 4 Şampiyonlar Ligi Kupası, 2 UEFA Avrupa Ligi Kupası, 1 Kupa Galipleri Kupası, 1 Intertoto Kupası, 1 Süper Kupa ve 2 Kıtalararası Kupa.

 

8. Belçika | 7 Kupa

Belçika 7 Kupa

Belçika kulüplerinin Avrupa’da kazandıkları kupaların sayısı şu şekilde; 1 UEFA Avrupa Ligi Kupası, 3 Kupa Galipleri Kupası, 3 Süper Kupa.

 

9. İskoçya | 4 Kupa

İskoçya 4 Kupa

İskoç ekiplerinin Avrupa düzeyinde kazandıkları kupaların sıralaması şu şekilde; 1 Şampiyonlar Ligi Kupası, 2 Kupa Galipleri Kupası, 1 Süper Kupa.

 

10. Ukrayna | 4 Kupa

Ukrayna 4 Kupa

Son yıllarda başarılı bir grafik gösteren Ukrayna ekipleri şimdiye kadar Avrupa’da 4 kupa kaldırma başarısı göstermişler. Ukrayna ekiplerinin kazandıkları kupalar ise şöyle; 1 UEFA Avrupa Ligi Kupası, 2 Kupa Galipleri Kupası, 1 Süper Kupa.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: UEFA Avrupa Ligini En Çok Kazanan Takımlar

 
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.