Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Asla Ziyaret Edemeyeceğiniz Yasaklanmış 10 Yer

İnsanoğlu Dünya üzerinde bir çok yere ayak bastı. Sizinde zamanınız ve paranız varsa istediğiniz yere gidebilirsiniz. Ancak Dünya’da bazı yerler, ziyaretçilere tamamen kapalı veya ayak basılması imkansız.

Hadi gelin bu yerlerin nereler olduğunu birlikte inceleyelim.

 

10 10. Lascaux Mağaraları

10. Lascaux Mağaraları

Güney Fransa’nın Dordogne Vadisi’nin derinliklerinde 1940 yılında bulunan bir mağara. Mağarayı özel yapan ise, mağaranın duvarlarına Avrupa’ya gelen ilk insanlar tarafından çizildiği düşünülen resimler. Keşfedildikten sonra ziyaretçi akınına uğrayan mağara 1963 yılında Fransa hükumeti tarafından kapatıldı. Nedeni ise, insan terinde yer alan sporların mağarada mantarlaşması ve duvar resimlerine ciddi zarar vermesi.

Günümüzde Fransız askerleri tarafından korunan alana kimsenin girmesine izin verilmiyor.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türkiye’den UNESCO Dünya Mirası Listesine Giren Alanlar

 
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

9 9. Vatikan Arşivlerinin Saklandığı Bina

9. Vatikan Arşivlerinin Saklandığı Bina

Vatikan Dünya’nın resmi olarak en küçük devleti. Vatikan gizli belgelerin saklandığı binaya sadece bir kaç kişi girebilmiş. Üst düzey koruma ile Dünya ile tamamen izole hale getirilmiş Vatikan Arşivi’ne girmek için; 75 yaşın üstünde olmak, Katedral’de görevli olmak ve Papa’dan özel izin almak gerekiyor.

Geçtiğimiz 100 yılda bu şartları sağlayan sadece 4 kişinin Vatikan Arşiv Binasına girdiği tahmin ediliyor.

 

8 8. Kuzey Sentinel Adası

8. Kuzey Sentinel Adası

Resmi olarak Hindistan toprağı sayılan ama gerçekte sadece üstünde yaşayan Sentinelese yerlilerine ait olan bir ada.

Sentinelese halkı Dünya’nın geri kalanı ile hiçbir şekilde bağ kurmuyorlar. Adaya gelen yabancılara uyarı amaçlı ok ve mızrak atarlar, yabancı ayak basarsa direkt olarak öldürürler. En son 2018 yılında adaya misyonerlik için giden bir papazı öldürdükleri biliniyor. Marco Polo seyir defterinde adada yaşayanlar için; yamyam ifadesini kullanmış.

Adanın 1900’lü yıllarda nüfusu 1.000 civarı iken, şuan ki nüfusunun 150 kadar olduğu tahmin ediliyor.

 

7 7. Surtsey Adası

7. Surtsey Adası

1963 yılından yer altında yaşanan volkanik patlama ile İzlanda kara sularında oluşmuş 2.5 kilometre karelik volkanik bir ada. Ada oluştuktan sonra, bir kaç bilim adamı ada yüzeyinde inceleme yapma şansı bulmuş.

İzlanda hükumeti adada bilimsel gözlemlerin sağlıklı bir şekilde yapılması için, hiç kimsenin adaya ayak basmasına izin vermiyor.

 

6 6. Pine Gap Tesisi

6. Pine Gap Tesisi

1966 yılında Avustralya’nın Alice Springs şehrinde inşa edilmiş, içinde 600 kişinin yaşadığı gizli bir Amerikan Üssü. Komple teorilerine göre; Pasifikte olan gizemli UFO olayları ile direkt bağlantılı bir üs. Tesise kimsenin yaklaşmasına izin verilmiyor.

Bir kaç yıl önce Avustralya’lı bir Youtuber üsse girmeye çalışırken yakalanmış, 7 yıl hapis cezası ile yargılanmıştı.

 

5 5. Mount Weather Merkezi

5. Mount Weather Merkezi

ABD’nin Virginia eyaletinde Soğuk Savaş zamanında yapılan Mount Weather, savaş yada doğal afet durumunda ABD Başkanını ve hükumet yetkililerini korumak amacıyla inşa edilmiş.

11 Eylül saldırılarından sonra, ABD’nin bazı önemli politikacılarının hızla 600 Bin metrekarelik bu yer altına merkezine getirildikleri biliniyor. Herhangi bir sivilin tesisin yanına yaklaşmasına izin verilmiyor.

 

4 4. Queimada Grande Adası

4. Queimada Grande Adası

Brezilya’nın Sao Paulo şehrine yakın bir ada olan İlha de Queimada Grande’nin ziyaret edilememesinin tek nedeni adata yaşayan binlerce yılan.

Ada da Dünya’nın başka hiçbir yerinde yaşamayan, normal bir yılından 5 kat fazla zehre sahip olan, ısırdığı insanı bir saat içinde öldürebilen Altın Lancehead Viper adlı bir yılan türü bulunur.

Kimse yılanların bu adaya nasıl geldiğinden tam olarak emin değil. Efsaneye göre; korsanlar adanın ortasına büyük bir hazine gömerler ve koruması için yılanları adaya bırakırlar. Adada doğal olarak hiç bir insan yaşamıyor.

 

3 3. Gruinard Adası

3. Gruinard Adası

İkinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz hükumetinin şarbon deneyi yapmak için kullandığı nam-ı diğer “Anthrax Island”. Adaya 1990 yılında bilim adamları tarafından “TEMİZ” raporu verilse de, adayı denetlemek için giden bağımsız denetçiler, toprakta çok sayıda veba ve şarbon mikronun yaşadığını tespit etmişler.

Sivillerin adaya ulaşmasında herhangi bir askeri önlem olma da, hiç kimse adaya gitmeye cesaret edemiyor.

 

2 2. Area 51

2. Area 51

“Girilmesi yasak alan” denince hemen hemen herkesin aklına gelen ilk isimdir Area 51 (51. Bölge) . 1947 yılında yaşanan ünlü Roswell Olayından sonra girilmesi yasaklanmış, ABD’nin Nevada çölünde çevrilmiş askeri bir bölgedir.

Area 51 içinde çalışan ve görevli olan bir çok insanın orada yaşadığı biliniyor. Ancak dışarıdan bir sivilin değil içeriye girmesi, uzaktan gözlem yapmasına bile kesinlikle izin veriliyor.

 

1 1. Poveglia Adası

1. Poveglia Adası

Avrupa nüfusunun vebayla telef olduğu zamanlarda, bir grup insan sandallarla Poveglia adasına gelir. Adada yaşayan yerli halka da böylelikle veba bulaştırırlar. Kimse salgından sağ kurtulamaz. Zamanın İtalyan yönetimi de, vebaya yakalan herkesi tedavi olması için değil ölmesi için Poveglia adasına bırakmaya başlar.

1922 yılında adaya bir akıl hastanesi yapılması kararlaştırılır. Hastahane inşaatı yapılırken adanın her yerinde cesetler bulunur. Akıl hastanesi faaliyete geçince, tüm çalışanlar adadan ayrılmak isterler. Nedeni ise; sürekli gördükleri hayaletler ve gece ormandan gelen çığlıklardır.

Ada hakkında hikayeler tüm Dünya’ya yayılır. Ada’da defalarca belgeseller çekilir, öyküsü bir çok filme ilham kaynağı olur. Ancak hiç kimse adada gece kalmaya cesaret edemez.

Yıllar sonra İtalyan hükumeti adayı kiralamak ister. Luigi Brugnaro adlı bir iş adamı adayı 513 Bin Avro karşılığında 99 yıllığına kiralar.

Ada şuan tamamen tellerle çevrili ve özel mülk olduğundan girilmesi yasak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.